Jak používat na chytrém telefonu Facebook!

Kapitola 10

Kromě toho, že vám Facebook pomáhá zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli, nabízí také mnoho dalších funkcí, které vám mohou usnadnit život a vnést do něj spoustu zábavy. V této lekci se dozvíte, jak pomocí Facebooku ve vašem u sdílet zajímavé články, navštěvovat události a posílat zprávy přátelům. Jsou to jen některé z možností zábavy, takže jakmile se budete při používání aplikace cítit jistější, existuje spousta dalších funkcí, které můžete objevovat.

 

Napište příspěvek nebo nahrajte fotografii

Chcete dát lidem vědět, co právě děláte? Nebo se s nimi podělit o to, co máte na mysli? Pak stačí napsat „příspěvek“ (nebo také „aktualizovat svůj status“) a všichni vaši přátelé na Facebooku si jej budou moci přečíst. Mějte na paměti, že vše, co sdílíte, se může dostat i mimo váš okruh přátel na Facebooku.

Když si v chytrém telefonu Doro otevřete aplikaci Facebook, dostanete se na facebookový „News feed“, tedy stránku s příspěvky. Chcete-li napsat příspěvek:

  1. Klepněte do pole v blízkosti horní části obrazovky, kde je napsáno „Co se vám honí hlavou?“
  2. Po opětovném klepnutí se zobrazí klávesnice a vy můžete napsat svou zprávu.
  3. Až budete připraveni příspěvek sdílet na Facebooku, klepněte v pravé horní části obrazovky na „Sdílet“.

Pokud chcete, můžete jako příspěvek dokonce nahrát fotky – jde o zábavný a jednoduchý způsob, jak se s přáteli podělit o nezapomenutelné okamžiky.

  1. Chcete-li nahrát fotografii, kterou jste dříve pořídili pomocí svého chytrého telefonu, klepněte na zelenou ikonu fotografie a otevřete fotogalerii v telefonu. Pokud se o sdílení fotografie pokoušíte poprvé, Facebook vás požádá o přístup k vašim fotografiím, který budete muset povolit.

Klepněte na fotografii nebo fotografie, které chcete sdílet, a pak klepněte na možnost „Hotovo". Pokud chcete, můžete v poli „Napište něco o této fotce...“ přidat popisek fotografie. Až budete připraveni fotografii sdílet, klepněte na možnost „Sdílet“ v pravém horním rohu obrazovky a máte hotovo!


Komentáře a sdílení příspěvků

Můžete také dát ostatním vědět, co si myslíte o příspěvcích a fotkách jiných lidí. Je to příjemný způsob, jak komunikovat s přáteli na Facebooku. Je to také snadný způsob, jak dát ostatním vědět, co si myslíte o zpravodajských článcích a probíhajících diskusích.

Pod každým příspěvkem na Facebooku najdete ikony, které vám umožní příspěvek označit jako „To se mi líbí“, přidat „Komentář“ nebo příspěvek „Sdílet“. Zvolíte-li ikonu komentáře, zobrazí se klávesnice, abyste mohli začít psát. Po dopsání textu jednoduše klepnutím na „Sdílet“ přidejte komentář k příspěvku. A je to! (Mějte na paměti, že vše, co zde píšete, si může přečíst kdokoli, nejen pouze osoba, které jste napsali komentář).

Pokud byste narazili na nějakou fotografii, článek nebo jiný příspěvek, o který byste se rádi podělili s ostatními, Facebook vám to usnadní.

  1. Pod příspěvkem klepněte na ikonu sdílení a zvolte možnost „Příspěvek“.
  2. Pokud chcete, přidejte popis. Pak klepněte na možnost „Přidat“ v pravém horním rohu obrazovky. Nyní se všichni vaši přátelé z Facebooku mohou podívat, co jste sdíleli. Nezapomeňte být při sdílení jakýchkoli příspěvků opatrní, protože prostřednictvím Facebooku se šíří mnoho falešných zpráv. Vše, co si přečtete, nemusí být nutně pravda ani nemusí pocházet z důvěryhodného zdroje.


Sledování stránek

Možná jste už slyšeli výraz „Sledujte nás na Facebooku.“ Řada organizací a firem vytváří facebookové „skupiny“ nebo „stránky“, které ostatním usnadňují získávat informace a účastnit se diskusí iniciovaných těmito organizacemi. Může se jednat o skupinu se společným zájmem, stránku o konkrétním televizním programu nebo stránku, kde můžete zjistit, co se děje ve vaší místní komunitě.

Vše na Facebooku lze nalézt pomocí funkce vyhledávání. Předpokládejme například, že máte zájem o pečení. Zadejte do vyhledávacího pole v horní části obrazovky slovo „pečení“ a pak klepněte na „Hledat“. Zobrazí se vám seznam výsledků rozdělených do skupin Lidé, Stránky, Skupiny, Události a další. Klepnutím na jakýkoli výsledek přejdete přímo na danou stránku nebo skupinu a zde si můžete přečíst více informací. Pokud se vám líbí to, co najdete, a chcete dostávat neustále aktuální informace, můžete začít „Sledovat“ konkrétní osobu nebo stránku (nebo se „Přidat“, pokud se jedná o skupinu) klepnutím na příslušnou volbu v nabídce těsně pod profilovou fotkou.


Události

Nebuďte překvapení, pokud dostanete pozvánku na nějakou událost, tedy skutečnou akci, která se koná „v reálném životě“. Facebook představuje velmi pohodlný způsob, jak organizovat a zveřejňovat všechny informace o události na jednom místě, včetně mapy a pokynů, jak se tam dostat. Umožňuje také každému zjistit, kteří další uživatelé Facebooku jsou pozváni a kdo z nich plánuje se události zúčastnit. S Facebookem ve svém chytrém telefonu budete mít aktuální informace o změnách na poslední chvíli a dokonce se můžete během cesty na událost podívat do mapy.

Někdy můžete dostat pozvánku k účasti na větších akcích, jako je například festival v rámci místní komunity, výstava apod. Klepnutím na možnost „Zúčastním se“ nebo „Zajímá mě to“ přímo pod datem a popisem takové události umožníte svým přátelům zjistit, zda chcete nebo nechcete jít, a tak je přimět k tomu, aby se zúčastnili také. Stejně tak se i vy můžete podívat, kdo má zájem nebo plánuje jít, a to posunutím dolů a klepnutím na počty uvedené u každé kategorie.


Přímé zprávy přes Messenger

Téměř vše, co na píšete na Facebook, je veřejné a kdokoli si to může přečíst. Pomocí služby Facebook Messenger však můžete posílat zprávy přímo jednomu nebo více přátelům a takové zprávy si může přečíst pouze zamýšlený příjemce. Je to jako posílání SMS, až na to, že musíte být přes Wi-Fi nebo síť 3G/4G připojeni k Internetu. Mějte na paměti, že pokud cestujete do zahraničí a nemáte připojení k Internetu, nebudete moci zprávy přes Messenger posílat. Na druhou stranu, pokud máte přístup k bezplatné Wi-Fi síti, například v kavárně nebo hotelu, můžete tyto zprávy posílat zdarma, na rozdíl od SMS zpráv, které mohou být v zahraničí poměrně drahé. Další informace o používání chytrého telefonu v zahraničí naleznete v části 1, „Wi-Fi – chytrý způsob surfování online.“

Chcete-li aplikaci Messenger používat přímo z Facebooku, klepněte na ikonu, která vypadá jako bublina s bleskem. Najdete ji v pravé horní části obrazovky, napravo od vyhledávacího pole. Pokud aplikaci Messenger dosud nemáte v telefonu nainstalovanou, musíte ji nejprve nainstalovat v souladu s pokyny. Váš účet a přihlašovací údaje jsou stejné jako pro Facebook a v aplikaci Messenger uvidíte všechny vaše přátele z Facebooku!

A je to! Nyní jste připraveni se spojit s přáteli a dalšími uživateli Facebooku, kteří sdílejí vaše zájmy.


Hodně štěstí s Facebookem ve vašem chytrém telefonu Doro!Kapitola 1

Wi-fi - Chytrý způson procházení

Více zde

Kapitola 2

Užijte si svet plný zábavy

Více zde

Kapitola 3

Neztraťte se na cestách

Více zde

Kapitola 4

Chytrý způsob, jak používat svůj fotoaparát

Více zde

Kapitola 5

Aplikace

Více zde

Kapitola 6

Nabíjení chytrého telefonu

Více zde


Kapitola 7

Chytré funkce

Více zde

Kapitola 8

Spotify

Více zde

Kapitola 9

Vyhledávání na YouTube

Více zde

Kapitola 10

Jak používat na chytrém telefonu Facebook!

Více zde

Kapitola 11

Instagram

Více zde

Kapitola 12

Škola používání chytrého telefonu – Google

Více zde

Kapitola 13

E-mail

Více zde