Instagram

Kapitola 11

„Obrázek řekne víc než tisíc slov“ a Instagram vám to usnadní. Tato aplikace je určena ke sdílení fotografií z vašeho běžného života. Samozřejmě ji můžete používat, jakkoli chcete. Fotografie, které sdílejí ostatní, můžete také „lajkovat“ (tj. označit jako „líbí se mi“) a komentovat. Instagram je prostě příjemné společenské fórum pro sledování přátel a rodiny a stejně tak celebrit, značek, maloobchodních prodejen apod., které vás mohou inspirovat.

 

Jak začít

Otevřete ve svém chytrém telefonu aplikaci „Obchod Play“ a do vyhledávacího pole v horní části obrazovky zadejte „Instagram“. Klepněte na „Instalovat“ a potvrďte, že souhlasíte s podmínkami používání. Po dokončení instalace klepněte na „Otevřít“.  Teď se musíte zaregistrovat a vytvořit si účet. Nebo, pokud máte účet na Facebooku, můžete použít pro obě aplikace stejný účet.


Prohlížejte si, lajkujte a komentujte fotografie

Nabídka Instagramu se nachází ve spodní části obrazovky. Klepnutím na ikonu domečku se dostanete na domovskou obrazovku označovanou také jako „News feed“. Zde se můžete podívat na všechny obrázky, které jste přidali vy sami nebo kdokoli, koho sledujete. Je to také stránka, která se objeví vždy, když aplikaci otevřete.

Chcete-li „olajkovat“ nějaký snímek, tedy označit, že se vám líbí, můžete buď klepnout na symbol srdce pod snímkem, nebo dvakrát poklepat přímo na obrázek. Počet „lajků“, které fotografie dostala, je zobrazen přímo pod ní.

Chcete-li ke snímku napsat nějaký komentář, klepněte na ikonu malé bubliny pod ním. Otevře se klávesnice, abyste mohli napsat své připomínky. Ty uvidí jednak osoba, která snímek sdílela, a jednak každý, kdo si jej bude prohlížet. Pokud chcete, aby si komentář přečetla konkrétní osoba, zadejte symbol „@“, po kterém ihned následuje uživatelské jméno oné osoby. Příslušná osoba dostane upozornění, že byla zmíněna v komentáři, může si snímek prohlédnout a podívat se, co jste napsali.


Vložení fotografie

Pro vložení vlastní fotografie klepněte na symbol znaménka plus ve středu ve spodní části obrazovky. Nyní můžete vybrat fotografie uložené ve svém chytrém telefonu Doro klepnutím na možnost „Galerie“ nebo pořídit nový snímek klepnutím na „Fotka“.

Po výběru fotografie na ní můžete před zveřejněním provést určité úpravy. Vyzkoušejte různé filtry nebo zvolte možnost „Upravit“, kde si můžete fotku dvěma prsty přiblížit nebo oddálit, jedním prstem posunout, otočit, upravit expozici a další. Nebojte se pohrát si s různými možnostmi. Jen tak se naučíte, jak všechno funguje. Až budete hotovi, klepněte na „Další“ v pravém horním rohu obrazovky.

Nyní je čas přidat titulek. Klepněte na textové pole v horní části obrazovky, kde je napsáno „Napište popisek...“. Objeví se klávesnice, abyste mohli napsat, co chcete.

Zábavné je dát vašim sledujícím (přátelům) vědět, kde jste snímek pořídili. Chcete-li to udělat, klepněte na možnost „Přidat místo“ a Instagram automaticky navrhne místa v okolí. Klepnutím některé z těchto míst vyberte nebo klepněte do pole „Najít polohu“ v horní části obrazovky a začněte psát. Instagram vám na základě toho, co píšete, nabídne seznam návrhů, z nichž si můžete vybrat.

Pokud máte na fotografii lidi, kteří také používají Instagram, můžete je na fotce „označit“ jejich uživatelským jménem. Klepněte na možnost „Označit lidi“ a poté klepněte na fotku na člověka, kterého chcete označit. Vyberte ze seznamu výsledků a prstem přetáhněte štítek se jménem na správnou osobu. Opakujte akci pro každého člověka, a až budete hotovi, klepněte na „Hotovo“.

Až budete mít fotku připravenou, jednoduše klepněte na „Sdílet“ v prvém horním rohu obrazovky a fotografii tak zveřejníte. Nyní si ji budou moci prohlédnout všichni vaši sledující.


Hledat

Když klepnete na ikonu lupy v nabídce ve spodní části obrazovky, dostanete se na záložku Hledat. Zde uvidíte koláž oblíbených fotografií od uživatelů, které ještě nesledujete, ale jejichž příspěvky by se vám mohly líbit. Klepněte do vyhledávacího pole a začněte psát, co chcete najít. Mohou to být celebrity, oblíbené sportovní týmy nebo jiní uživatelé Instagramu, které možná chcete sledovat. Když v seznamu výsledků najdete něco, co vás zajímá, poklepáním získáte více informací. Poté klepněte na možnost „Sledovat“, pokud chcete, aby se vám fotky od tohoto uživatele automaticky zobrazovaly v News feedu. V případě, že má tento uživatel soukromý profil, dostane vaši žádost a musí ji schválit a až poté se vám jeho obrázky budou zobrazovat ve vašem News feedu. Stejným způsobem můžete dostávat žádosti od jiných, pokud svůj účet vytvoříte jako soukromý.


Veřejný nebo soukromý účet

Máte obavy z toho, že by si vaše fotky mohl prohlížet kdokoli? Tím, že změníte svůj účet z veřejného na soukromý, se můžete rozhodnout, kdo vás může sledovat. Pokud to chcete udělat, klepněte na ikonu osoby zcela vpravo dole v části nabídky. Dostanete se na záložku profilu, kde uvidíte všechny fotografie, které jste sdíleli, kolik uživatelů vás sleduje a kolik sledujete vy. Klepněte na ikonu ozubeného kola v pravém horním rohu obrazovky a dostanete se na stránku Možnosti. Jedním nebo dvěma prsty rolujte dolů, dokud neuvidíte možnost přepnutí na „Soukromý účet“. Klepněte na přepínač tak, aby změnil barvu na modrou. Nyní vás budou moci sledovat a prohlížet si vaše snímky pouze uživatelé, jejichž žádosti schválíte. Pro schválení nebo zamítnutí žádostí od těch, kteří vás chtějí sledovat, klepněte na ikonu srdce v nabídce ve spodní části obrazovky. Poté klepněte na možnost „Žádosti o sledování“ v horní části obrazovky. Nyní můžete klepnout na „Potvrdit“ u těch lidí, s nimiž chcete své fotky sdílet, a „Odstranit“ u těch, které chcete ignorovat.


Hashtag (#)

Hashtagy (čti „haštagy“) usnadňují vám i ostatním uživatelům hledat fotky týkající se konkrétního tématu, ovšem sdílené různými uživateli. Předpokládejme, že chcete najít zábavné a inspirující fotografie ze svého oblíbeného města. Začněte své vyhledávání tím, že napíšete hashtag (tj. symbol křížku #) a hned za ním bez mezer nebo jiných znaků svůj dotaz, například „#navstevalondyna“. A pokud chcete sdílet své vlastní fotky například z nedávné cesty do New Yorku, můžete při sdílení přidat v popisku fotek něco jako „#milujinewyork“. Tuto funkci můžete také využít k vytvoření jakéhosi sdíleného alba k určité akci, kdy budou lidé sdílet své fotky pomocí nějakého unikátního hashtagu, například „#svatbajanaapavelcerven2017”.Nyní jste připraveni poznat svět inspirujících fotografií a sdílet své vlastní snímky.

Hodně štěstí!

 Kapitola 1

Wi-fi - Chytrý způson procházení

Více zde

Kapitola 2

Užijte si svet plný zábavy

Více zde

Kapitola 3

Neztraťte se na cestách

Více zde

Kapitola 4

Chytrý způsob, jak používat svůj fotoaparát

Více zde

Kapitola 5

Aplikace

Více zde

Kapitola 6

Nabíjení chytrého telefonu

Více zde


Kapitola 7

Chytré funkce

Více zde

Kapitola 8

Spotify

Více zde

Kapitola 9

Vyhledávání na YouTube

Více zde

Kapitola 10

Jak používat na chytrém telefonu Facebook!

Více zde

Kapitola 11

Instagram

Více zde

Kapitola 12

Škola používání chytrého telefonu – Google

Více zde

Kapitola 13

E-mail

Více zde