Škola používání chytrého telefonu – Google

Kapitola 12

Vyhledávání informací pomocí vyhledávače Google je dnes tak běžné, že mnozí lidé používají namísto výrazu „vyhledat“ pojem „vygooglit“ (čti „vygůglit“). Pomocí vyhledávače Google můžete vyhledávat téměř jakékoli informace. A s chytrým telefonem Doro v kapse můžete nyní vyhledávat, kdykoli chcete. Protože pomocí vyhledávače Google lze najít téměř vše, co se nachází na Internetu, řekli jsme si, že by pro vás mohlo být užitečných pár tipů, jak optimalizovat výsledky vyhledávání.


Jak „googlit“

Přejděte ve svém telefonu Doro do sekce „Mé aplikace“ a klepněte na ikonu Google. Dostanete se do nové nabídky s výběrem aplikací. Znovu klepněte na ikonu Google a otevře se vám aplikace vyhledávání pomocí vyhledávače Google. Klepněte do bílého vyhledávacího pole. Zobrazí se klávesnice.


Není potřeba psát celý výraz

Jakmile klepnete do vyhledávacího pole, přímo pod ním se objeví seznam vašich nedávných vyhledávání. Takto stačí klepnout na to, co chcete vyhledávat znovu, a nemusíte vše znovu psát. Pokud místo toho začnete zadávat nové vyhledávání, zobrazí se seznam doporučených frází, který se s každým nově zadaným písmenem bude aktualizovat. Pokud se některá fráze shoduje s tím, co hledáte, nemusíte pokračovat v psaní. Stačí místo toho klepnout na příslušnou frázi.

Nezáleží na tom, zda píšete velkými nebo malými písmeny, i když píšete jména. I když něco zadáte špatně, vyhledávač Google se vás zeptá, jestli náhodou nemáte na mysli něco jiného, nebo vám ukáže seznam výsledků pro správné slovo.


Je dobré vědět

Když zadáváte nové vyhledávání, je dobré psát krátká a jednoduchá hesla. Zkuste jen jedno nebo dvě slova a podívejte se, jestli v navržených výsledcích nenajdete to, co hledáte. Vždy můžete přidat další slova a vyhledávání upřesnit.

Měli byste se také vyhnout krátkým výplňovým slovům namísto klíčových slov. Spolehlivější výsledky například dostanete, pokud zadáte „restaurace manchester“ spíše než „Jsou v Manchesteru nějaké dobré restaurace?“

A pokud vám výsledky vyhledávání nenabídnou přesně to, co potřebujete, nevzdávejte to. Aplikace vám nabídne řadu souvisejících vyhledávání, která uvidíte, když přejedete na stránce s výsledky dolů. Vždy si můžete zkontrolovat, jestli nenajdete výsledek, který lépe odpovídá tomu, co potřebujete najít, nebo upravit zadání ve vyhledávacím poli.


Počasí, lety, ubytování a další

Další užitečné způsoby, jak využít vyhledávač Google ve vašem chytrém telefonu, nabízejí funkce, jako jsou předpovědi počasí pro konkrétní místa, aktualizace stavu konkrétních letů, provozní doby úřadů nebo obchodů, kam máte v plánu jít, nebo třeba seznam doporučených míst k pobytu v destinaci u moře, kterou jste vždy chtěli navštívit. Zkuste tato vyhledávání, abyste zjistili, jak to funguje: „počasí praha“, „přílety ruzyně“, „tesco brno“ a „penzion katka“.


Vyhledávání bez psaní

Na pravé straně bílého vyhledávacího pole je ikona, která vypadá jako mikrofon. Klepněte na ni, počkejte, dokud se na obrazovce neobjeví slovo „Poslouchám“, a poté řekněte, co chcete vyhledat. Nic nemusíte psát. Na obrazovce se pak objeví vámi zadaná fráze tak, jak ji váš telefon pochopil. Možná potřebujete zrovna využívat ruce na něco jiného nebo jste na procházce a nechcete se zastavit, abyste napsali, co chcete vyhledat. Tato funkce je skvělou alternativou vždy, když je mluvení pohodlnější než psaní, nebo když chcete, aby na vás vyhledávač Google mluvil. Řekněte například, že chcete zjistit stav letu British Airways do Los Angeles. Stačí říct „Let British Airways z Londýna do Los Angeles“ a počkat si na odpověď. Zkuste to. Je to zábava!


Kdy potřebujete vyhledávač Google?

Až se z vás stane zkušený „googler“, budete se ptát sami sebe „Kdy Google vlastně nepotřebuji?“ Možná jste na cestě domů a najednou vás přepadne potřeba něco upéct. Nemáte v tašce žádnou kuchařku? Nevadí! Stačí po cestě zaskočit do obchodu s potravinami, vytáhnout svůj chytrý telefon Doro a použít Google k vyhledání dobrého receptu s kompletním seznamem ingrediencí, které budete potřebovat. Nebo jste na cestě do určitého obchodu, ale neznáte přesnou adresu. Stačí si „vygooglit“ jméno obchodu a zobrazí se vám i jeho poloha označená na mapě a tlačítko pro získání pokynů k cestě. Nezáleží na tom, na jaké problémy narazíte. Ať jsou velké nebo malé, pomocí aplikace Google vždy můžete získat rychlé a užitečné odpovědi přímo ve vašem chytrém telefonu.


Takže vyrazte ven a začněte „googlit“ všechno, co jste kdy chtěli vědět.

Hodně štěstí!

 Kapitola 1

Wi-fi - Chytrý způson procházení

Více zde

Kapitola 2

Užijte si svet plný zábavy

Více zde

Kapitola 3

Neztraťte se na cestách

Více zde

Kapitola 4

Chytrý způsob, jak používat svůj fotoaparát

Více zde

Kapitola 5

Aplikace

Více zde

Kapitola 6

Nabíjení chytrého telefonu

Více zde


Kapitola 7

Chytré funkce

Více zde

Kapitola 8

Spotify

Více zde

Kapitola 9

Vyhledávání na YouTube

Více zde

Kapitola 10

Jak používat na chytrém telefonu Facebook!

Více zde

Kapitola 11

Instagram

Více zde

Kapitola 12

Škola používání chytrého telefonu – Google

Více zde

Kapitola 13

E-mail

Více zde