Vyhledávání na YouTube

Kapitola 9

YouTube jsou webové stránky, kde si můžete prohlížet miliony videí a klipů z filmů a televize. Najdete zde téměř všechno, co si jen dokážete představit, a můžete si vyhledávat věci, na které byste se rádi podívali. YouTube je po Googlu ve skutečnosti druhým nejpoužívanějším vyhledávačem na světě. Na YouTube najdete videa, kde lidé ukazují a vysvětlují, jak dělat nejrůznější věci, což je skvělá alternativa k vyhledávání a studování dlouhých příruček. Na YouTube je skvělé, že můžete video pozastavit, vrátit se zpět nebo přeskočit dopředu, kdykoli chcete nebo potřebujete. Najděte a podívejte se na všechno, co chcete – jak připojit nový televizor nebo se naučit nový jazyk, jak tančit tango nebo vařit vlastní pivo. Najdete zde také spoustu zábavy a klipů z televizních pořadů, na které byste rádi podívali znovu.

Jak používat YouTube ve vašem chytrém telefonu

  1. Přejděte ve svém telefonu Doro do sekce „Mé aplikace“, kde je aplikace YouTube již nainstalována. Pokud používáte jiný model telefonu, pravděpodobně si budete muset YouTube stáhnout z Obchod Play nebo App Store.
  2. Klepnutím na možnost Google získáte přístup ke všem aplikacím, které jsou součástí služby Google, včetně služby YouTube.
  3. Klepněte na ikonu YouTube – jedná se o červenobílé tlačítko „přehrát“.
  4. Přihlaste se ke službě YouTube pomocí stejného e-mailu a hesla, které používáte ke kontrole vašeho Gmailu (elektronická pošta, tj. e-mail Google). Pokud nemáte účet pošty Gmail, můžete si jej vytvořit přímo v aplikaci YouTube. Můžete si také vytvořit účet v aplikaci Gmail, kterou najdete mezi ostatními aplikacemi Google, a která se zobrazuje jako červenobílá obálka.

Nabídka

V červeném poli v horní části obrazovky se zobrazí menu, které se skládá ze čtyř ikon: domeček, plamen, obdélníkové tlačítko přehrávání a osoba.

Když spustíte aplikaci YouTube, automaticky se dostanete na záložku Domů (ikona domečku). Zde najdete doporučená videa, vybraná pro vás především podle toho, co jste si prohlíželi dříve.

Klepnutím na ikonu plamene (Trendy) zobrazíte klipy, které jsou v současné době nejoblíbenější u ostatních uživatelů YouTube. Ty se neustále mění s tím, jak jsou přidávána nová videa nebo se zvyšuje jejich popularita.

Kliknete-li na obdélníkové tlačítko přehrát, dostanete se na záložku Odběry, kde najdete seznam všech odběrů, z nichž si můžete vybrat. Více informací naleznete níže.

Klepnutím na ikonu osoby se dostanete na záložku Účet. Zde naleznete historii prohlížení – videa, která jste si pouštěli dříve – a také všechna videa, která jste sami nahráli. Můžete také vyhledat klipy, které jste si označili záložkou pro shlédnutí později (podrobnější informace, jak na to, jsou uvedeny níže). Chcete-li se vrátit do nabídky během přehrávání klipu, držte telefon na výšku. Klepněte na střed filmu a dočasně se objeví několik malých ikon. Klepnutím na „v“ (šipka dolů) vlevo nahoře se vrátíte na domovskou obrazovku, kde se v horní části objeví červené pole s ikonami nabídky.

 

Hledat

Představení, videa s návody, reportáže, zábavné televizní klipy – když zjistíte, kolik zábavných (a často neuvěřitelných) videí je na YouTube k dispozici, snadno ztratíte pojem o čase. Některá videa připravují podniky, některá jiní odborníci. Je zde však také spousta velmi dobrých klipů a videí s návody od normálních lidí, kteří se chtějí s ostatními podělit o své znalosti a zkušenosti. Pokud umíte dobře anglicky, je pravděpodobné, že při vyhledávání v angličtině toho najdete mnohem více. V opačném případě použijte svůj rodný nebo preferovaný jazyk, a vyhledejte si klipy nahrané v jazyce, který si zvolíte.

 

Jak vyhledávat

Po klepnutí na lupu v pravém horním rohu se vám zobrazí klávesnice. Zadejte, co chcete vyhledat, nebo pro opakované vyhledávání toho, co jste vyhledávali dříve, jednoduše klepněte na libovolné předchozí vyhledávání uvedené pod vyhledávacím polem.

 

Jednou z funkcí YouTube je, že jakmile začnete psát, objevují se návrhy toho, co hledáte. Řekněme, že se chcete dozvědět něco o pletení šátku. Jakmile zadáte „Jak uplést“, objeví se jako jeden z několika návrhů uvedených pod vyhledávacím polem celý váš dotaz „Jak uplést šátek“. To je užitečná funkce, když nevíte, jak svůj dotaz formulovat. Pište krátké výrazy, neboť každé slovo, které napíšete, přináší určitý výsledek. Vaše šance na nalezení relevantních klipů je větší, pokud napíšete „pletený šátek“ namísto „Chci se naučit, jak uplést šátek“.

 

Jakmile zadáte svůj dotaz a dostanete seznam výsledků, klepněte na video, které se vám zdá nejlepší. Pokud držíte svůj chytrý telefon na výšku, začne se video přehrávat v horní části obrazovky a můžete si o něm prostudovat více. Uvidíte také seznam podobných klipů, které by vás mohly zajímat. Pro zvětšení obrazu otočte telefon do polohy na šířku a video se roztáhne na celou obrazovku.

 

Přehrát později

Při vyhledávání není neobvyklé, že najdete klipy, na jejichž shlédnutí právě nemáte čas. Pokud si chcete video uložit na později, klepněte na něj, aby se začalo přehrávat. Poté klepněte do středu videa a dočasně se objeví několik ikon. Klepněte na ikonu v horní části obrazovky, kterou tvoří tři horizontální čárky a znaménko plus a následně klepněte na možnost „Přehrát později“. Video se v účtu uloží do záložky videí, které chcete přehrát později. Až je budete chtít najít, stačí klepnout na ikonu osoby na pravé straně pole nabídky.

 

Odběry

Všechna videa na YouTube jsou vysílána prostřednictvím kanálů YouTube konkrétního jednotlivce nebo organizace. Když tedy najdete videoklipy, které se vám líbí, můžete se přihlásit k odběru kanálů, na kterých jste je našli. Tímto způsobem můžete dostávat upozornění, jakmile budou zveřejněna nová videa. Možná se vám opravdu líbí něčí video se cvičením. Nebo jazykové lekce. Nebo možná máte oblíbeného komika, kterého chcete sledovat. Společnost Doro například na svém vlastním kanálu publikuje řadu užitečných výukových programů a dalších videí, které můžete najít zadáním „doromedia“ do vyhledávacího pole.

 

Jak se přihlásit k odběru kanálu

Vždy, když si přehráváte videoklip a držíte telefon na výšku, zobrazí se pod ním název klipu, počet zobrazení atd. A pod těmito informacemi si můžete přečíst název kanálu, na kterém se video vysílá. Pro přihlášení odběru tohoto kanálu jednoduše klepněte vedle na tlačítko „ODEBÍRAT“. A je to! Nyní tento kanál a všechna jeho nejnovější videa snadno najdete v záložce Odběry.

 

Reklamy

Pokud video, které chcete sledovat, nezačne hrát hned. jakmile jej vyberete, nedělejte si starosti. Často se nejprve přehraje jedna nebo několik reklam. Obvykle je můžete po několika sekundách přeskočit klepnutím na možnost „Přeskočit reklamu“. Jiné reklamy se mohou zobrazovat v malém rámečku v horní části videa, které sledujete. Pro jejich odstranění klepněte na malé písmeno „x“ v pravém horním rohu pole.

 

 Kapitola 1

Wi-fi - Chytrý způson procházení

Více zde

Kapitola 2

Užijte si svet plný zábavy

Více zde

Kapitola 3

Neztraťte se na cestách

Více zde

Kapitola 4

Chytrý způsob, jak používat svůj fotoaparát

Více zde

Kapitola 5

Aplikace

Více zde

Kapitola 6

Nabíjení chytrého telefonu

Více zde


Kapitola 7

Chytré funkce

Více zde

Kapitola 8

Spotify

Více zde

Kapitola 9

Vyhledávání na YouTube

Více zde

Kapitola 10

Jak používat na chytrém telefonu Facebook!

Více zde

Kapitola 11

Instagram

Více zde

Kapitola 12

Škola používání chytrého telefonu – Google

Více zde

Kapitola 13

E-mail

Více zde